Tord Gustavsen – The Ground

„Fiordy Gustavsena”

Jest piątek i  za chwilę  nadejdzie czas relaksu -weekend.

To   przypomniało mi  jak kilka lat temu byłem w Norwegii za kołem polarnym.

Ta podróż to był totalny odlot, chillout podczas którego zresetowałem myśli i naprawdę od wielu lat po raz pierwszy wypocząłem.

Dzień zatrzymywał się o 20,00 i w takiej pozycji słońce wolno dreptało do 7,00 rano by znowu wznieść się ponad horyzont.

To czas ciszy przerywanej cichym odgłosem niezliczonej ilości małych wodospadów spływających  z lodowca do fiordu kiedy pływasz jego środkiem.

Tord Gustavsen Trio – Te Ground

Płyta Torda Gustavsena  zawsze jest w mojej głowie gdy  myślę o Norwegii i spędzonych tam chwilach.

To muzyka która doskonale oddaje klimat i  wrażenie spędzonego tam wtedy, czasu.

Tordowi akompaniuje jeszcze Harald Johnsen na kontrabasie i Jarle Vespestad na perkusji,  typowe trio i  stworzony przez nich niezwykły muzyczny obraz.

Muzyka którą można określić mianem  septycznej  ale przy tym bardzo  atrakcyjna,  po prostu świetna do słuchania .

Gdy słyszę ją w głośnikach,  przypominam sobie zapisane w pamięci obrazy fiordów , morza, oraz wspaniałą przyrodę tamtych rejonów północnej skandynawi.

Czarodziej z Norwegii

Tord Gustavsen  wyczarowuje swoimi kompozycjami  wspaniałe klimaty, zimne jak północna Norwegia ale i ciepłe zarazem gdy fraza jego fortepianu ogrzewa bardzo melodyjne kompozycje jakie się na tej płycie znalazły .

Cóż za melancholia przestrzeń i cisza, jak mocno można wyczuć w jego kompozycjach  to czyste klarowne powietrze, świeży powiew bryzy znad lodowca.

Jak to co gra jest … po prostu Norweskie.

Lecz  zrozumiesz to gdy do północnej Norwegii,  pojedziesz.

Tord Gustavsen  to jazzowe granie ale takie bardzo europejskie, z dużą ilością ciszy która w jego muzyce jest kontrapunktem do  wybrzmiałych  nut fortepianu . Zachęcam do poznania tego wybitnego pianisty i kompozytora z północy, ponieważ zachwyci was nawet jeśli jazzu specjalnie nie słuchacie. Zatem wieczór i jego cisza nalezą do Torda Gustavsena.

Dzisiaj!!!!

R Bajkowski

 

 

foto: moje

PS. wkrótce zamieszczę fotoreportaż z tamtego wyjazdu

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *